Botoks a niedoskonałości skóry – w jakim celu stosuje się toksynę botulinową?

Człowiek od zarania dziejów poszukuje eliksiru młodości, sięgając w tym celu po różnego rodzaju metody i substancje. Jednym z najciekawszych odkryć ostatnich dekad, które zrewolucjonizowało podejście do odmładzania skóry, jest toksyna botulinowa, znana jako botoks. Choć może kojarzyć się z groźną trucizną, preparat na bazie toksyny botulinowej to produkt bezpieczny, o działaniu miejscowym i odwracalnym. Czym dokładnie charakteryzuje się działanie botoksu? Jakie niedoskonałości skórne można zniwelować za jego pomocą?

Czym jest toksyna botulinowa i w jakim celu się ją stosuje?

Toksyna botulinowa to związek chemiczny produkowany przez bakterie Clostridium botulinum. W naturalnym środowisku stanowi groźną truciznę, jednak w medycynie estetycznej stosuje się ją w niewielkich, kontrolowanych dawkach, które mają działanie terapeutyczne. W latach 90. XX wieku odkryto zbawienny wpływ toksyny botulinowej na redukcję zmarszczek mimicznych. Po wprowadzeniu w mięsień botoks blokuje sygnały nerwowe, co prowadzi do jego tymczasowego rozluźnienia. W efekcie skóra w danej okolicy staje się gładsza i bardziej napięta, a zmarszczki mniej widoczne.

Jak działa botoks na zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to linie, które pojawiają się w wyniku mimiki, czyli intensywnych ruchów mięśni twarzy. Śmiech, marszczenie brwi, mrużenie oczu, robienie min – wszystko to może przyczynić się do powstania zmarszczek. Działanie botoksu polega na tym, że po jego wstrzyknięciu zostaje zablokowane wydzielanie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśnia. Efektem jest tymczasowe „unieruchomienie” danego mięśnia, a tym samym – zahamowanie marszczenia się skóry w jego okolicy. Choć rezultat nie jest trwały i zazwyczaj utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, regularne stosowanie botoksu pozwala na długotrwałe utrzymanie młodego wyglądu twarzy.

Czy zabieg botoksem to bezpieczna metoda odmładzania?

Wiele osób, które zastanawiają się nad skorzystaniem z zabiegu botoksem, ma obawy, czy ten zabieg jest w ogóle bezpieczny. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że nie trzeba obawiać się tej procedury. Warunkiem jest jednak, aby została wykonana przez wykwalifikowanego lekarza. Przed zabiegiem powinna też odbyć się konsultacja, podczas której specjalista może poznać potrzeby i oczekiwania pacjenta oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Zabieg toksyną botulinową jest stosunkowo krótki i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do codziennych czynności niemal natychmiast po jego zakończeniu. Warto jednak pamiętać, że jak każda procedura medyczna, także i ta niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: zaczerwienienie, obrzęk, niewielkie siniaki w miejscu wstrzyknięcia, które znikają najczęściej w ciągu kilku dni. Kluczem do bezpieczeństwa zabiegu jest wybór doświadczonego specjalisty, który nie tylko precyzyjnie przeprowadzi zabieg, lecz także doradzi pacjentowi, jak postępować po jego wykonaniu.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach

Tekst promocyjny

Photo of author

Seweryn

Dodaj komentarz